Cokoli si myslíme o Donaldu Trumpovi, jedno mu nemůžeme upřít. Donald Trump je svým způsobem optimista. Ano, je hrubý, rasistický, mluví strašlivě o ženách, chce deportovat miliony lidí, podněcuje k nenávisti. Zároveň ale tvrdí, že svět lze změnit. Jeho návody jsou příšerné, současně však odrážejí přesvědčení, že věci je možné vzít do vlastních rukou. V tom je podobný Berniemu Sandersovi, stoupencům britského odchodu z Evropské unie, stoupencům francouzského odchodu z Evropské unie nebo třeba Viktoru Orbánovi, který na nic nečekal a postavil kolem Maďarska protiuprchlický plot.

Naopak zcela nepodobný je Trump své pravděpodobné soupeřce Hillary Clintonové. Americká senátorka je „realistkou“, což v praxi často znamená, že toho vlastně mnoho dělat nelze. Banky není možné rozbít, lze je trochu lépe regulovat. Zdravotnictví se nedá reformovat rázně, lze ale prosadit další malý přílepek k zákonu. IS nelze jednoduše vymazat ze zemského povrchu, je potřeba postupovat opatrně a promýšlet tahy dlouho dopředu. Hillary Clintonová má samozřejmě v mnoha ohledech pravdu a svět bude mnohem bezpečnějším místem, pokud do Bílého domu usedne realistická politička jako ona. Zároveň se však zdá, že na její pravdě je pro stále větší počet lidí něco skličujícího a že k rozptýlení jejich obav nebo naplnění jejich životních ambicí nestačí.

Co naděláš

Nejde však v žádném případě pouze o Ameriku. Pozorovatel dnešního vývoje se nemůže ubránit pocitu, že emocionální převaha stojí na straně…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte