Irák se jako stát hroutí. Bombové útoky, které minulý týden zabily v Bagdádu devadesát lidí, byly jenom další připomínkou, že země zůstává hluboce nestabilní a plná násilí. Z toho plyne poučení, i když se mu stále mnozí mocní ve Washingtonu brání.

Zatímco to šlo s Irákem od desíti k pěti, politici měli vždy rychle po ruce radu. Věční jestřábi jako senátor John McCain tvrdili, že kdyby Obamova administrativa vyslala do oblasti více vojáků, byl by Irák stabilnější. Jiní říkají, že potřebujeme více diplomatů a politických poradců, kteří by vojenské úsilí podpořili. Další pak ještě dodávají, že bychom se měli soustředit na irácké vedení a nutit jej k větší vstřícnosti vůči vlastním lidem.

Tálibán na postupu

Možná by stálo za to odhlédnout na chvíli od Iráku a podívat se na jinou zemi, do jejíhož chodu se Amerika zapletla. V Afghánistánu jsou Spojené státy vojensky, politicky a ekonomicky přítomny patnáct let. Několikrát posilovaly své jednotky. Ve válce utratily podle některých odhadů jeden bilion dolarů a pořád financují velkou část afghánského rozpočtu. Afghánistán zvolil vládu národní jednoty.

Přesto došla v říjnu OSN k závěru, že se povstání Tálibánu rozšířilo na největší rozloze od roku 2001. Danielle Moylanová v deníku The New York Times hlásí, že Tálibán v tuto chvíli ovládá nebo usiluje o celou provincii Hílmand s výjimkou tří okresů. Dodává, že podle všeho loni dezertovalo třicet šest tisíc policistů – téměř čtvrtina celkového počtu. Minulý měsíc…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte