65_archiv_autorky_R20_2016

Prohlížím si nabídku slevového portálu a nemohu se rozhodnout, jestli si vybrat adrenalin, nebo relax. Paralyzována množstvím možností záložku se slevami zavírám. Volám Ondrovi a domlouvám si s ním prohlídku Třebíče. Co je na tom tak zvláštního? Nic. Snad jen to, že Ondra posledních několik let nevidí. Znám se s ním díky neziskové organizaci Vodicí pes, pro kterou fotím, a požádala ho o rozhovor, abych k jeho fotkám mohla dopsat příběh.

Ondru vede jeho vodicí pes Black, já se motám kolem nich. Kochám se pamětihodnostmi, soustředím se na hovor a nedávám pozor. Ondra je najednou hlavou v křoví. Zavěsíme se proto do sebe, abych pomohla Blackovi s navigací. Je to pro mě něco jako bobřík odvahy. Jednak mám takové neblahé tušení, že chůze s nevidomým pravděpodobně nepatří mezi mé silné stránky, a jednak těžce nesu pozornost, kterou nevyhnutelně vzbuzujeme. Vedu se s chlapcem, který není můj, městem, jež vůbec neznám, a všichni po nás zvědavě pokukují.

Není ovšem čas nad tím dumat. Stav chodníků je místy tak tristní, že je nebezpečný i pro běžné smrtelníky, natožpak pro nevidomé. Ještě že tu mají alespoň ty přechody se zvukovou signalizací! Ta však, jak záhy zjišťujeme, zrovna dnes nefunguje. Já naštěstí ano, tudíž poměrně bezpečně přecházíme. Kdyby tudy šel Ondra sám, musel by se spoléhat na pomoc kolemjdoucích, kteří se ne vždy tváří přívětivě. Pejska sice většinou zahrnují úsměvy, ovšem k nám už jich tolik nedolétne. To nás ale momentálně neznepokojuje. V klidu si obejdeme…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte