Zdálo by se, že krom hororové možnosti, že se prezidentem stane Donald Trump, se v Americe v tyto dny nic dalšího neprobírá. Ale občas médii probleskne i něco jiného, třeba spor Severní Karolíny s Brucem Springsteenem, Pearl Jam, společnostmi PayPal a Bank of America a stovkou dalších firem. „Některé věci jsou důležitější než rocková show,“ řekl Springsteen, který za svou kariéru už podporoval mnohé levicové a progresivní postoje. Svá vystoupení v tomto státě unie ruší na protest proti tamnímu novému zákonu, znemožňujícímu transgender osobám používat veřejné záchody, které jsou v rozporu s pohlavím uvedeným v jejich rodném listě, a omezuje ochranu sexuálních menšin.

Několik firem kvůli tomu již zrušilo plány na budování poboček, nechtějí totiž vystavovat své zaměstnance diskriminaci. Státní univerzita se k bojkotu připojila, odmítá nutit studentky transženy chodit na pánské záchody a studenty transmuže na dámské. U bojkotů to ale neskončilo: Severní Karolína a ministerstvo spravedlnosti se nyní vzájemně žalují, ve hře je i zastavení federálních dotací. Vláda pevně věří, že transgender lidé mohou navštěvovat toalety podle jejich vlastního uvážení.

Proponenti zákona tvrdí, že jim jde o soukromí na toaletách, ovšem toho „soukromí“ mohou nakonec mít obyvatelé státu až moc. Xenofobní experiment je stál už miliony dolarů, neboť k bojkotům se připojují i turisté, ruší své rezervace v hotelech. Zrušeno bylo například také na dvacet kongresů. Jen jedna věc je na tomto všem…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte