Před rokem Řekové zvolili levicového Alexise Tsiprase, aby ukončil škrty a drastické reformy. Dnes je Tsipras stále premiérem, byť škrtá a reformuje ještě drastičtěji než jeho pravicoví předchůdci. Podobný veletoč evropská politika zažila naposledy v roce 1981, kdy francouzský prezident François Mitterrand během několika měsíců přešel od znárodňování bank k tržním reformám. Tenkrát to Francii pomohlo, což může být zdrojem opatrné naděje i pro Řecko.

Nedomyšlená revoluce

Původní strategie Tsiprasovy strany Syriza spoléhala na grandiózní politickou dohodu na nejvyšší evropské úrovni, která by smazala řecké dluhy a zároveň prohloubila evropskou integraci. Syriza doufala, že hrozba rozpadu jednotné měny nakonec donutí ostatní vlády eurozóny k dohodě. Nepočítala však s tím, že v EU se řešení musí hledat v rámci mnoha technických a právních omezení, jež nelze smést ze stolu. Její pokus jen sjednotil všechny ostatní v opozici vůči jejím návrhům.

Po půl roce jednání a vyhraném referendu se tak řecká vláda namísto vstřícnosti dočkala pouze zavřených bank, kterým ECB přestala pomáhat. Když bylo jasné, že volební sliby nebude možné splnit, ústřední výbor Tsiprasovy strany a někteří poslanci se postavili proti přijetí podmínek dalšího záchranného balíku. Raději by riskovali rozpad řecké ekonomiky, než by zradili svá radikální levicová dogmata.

Alexis Tsipras však zvolil veletoč. Na vyhroceném jednání lídrů eurozóny uprostřed léta přistoupil na podmínky třetího…

I_obalka_R02_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte