18-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Policie, státní zástupci a nakonec ani soudci si nevědí rady s projevy extremismu všeho druhu. Nemají zřejmě úplně jasno, kdy jde o svobodu projevu, a kdy naopak o útok proti ní. Podobně jsou na tom i ti nejvlivnější politici. Výsledkem je, že dostáváme od státních i justičních institucí zmatené a protichůdné výstupy, jako je to v čerstvých případech aktivistů Igora Ševcova a Kateřiny Krejčové.

Můžeme se uklidňovat tím, že stát a spravedlnost reagují na měnící se svět, a proto jejich nové vymezování hranic svobody projevu provází zmatek. Ale může to být i obráceně. Extremisté všech forem a povolání zkoušejí, jak daleko mohou zajít, a justice jejich tlak nezvládá.

Anarchistický terorismus

Igor Ševcov byl loni označen policií a státními zástupci prakticky za prototyp radikalizující se levice, za anarchistického „teroristu“, který zaútočil zápalnými lahvemi na dům českého ministra obrany. Této nálepky Ševcova zbavil minulý týden – zatím nepravomocně – soud a obvinění z útoku na dům pro nedostatek důkazů zamítl. Místo toho však Ševcova jako ruského občana odsoudil k dvouletému zákazu pobytu v Česku za to, že spolupracoval na sprejerské akci proti ruzyňské věznici, kde byl ve vazbě levicový aktivista.

Nepovolené sprejerství je v Česku trestným činem, na první pohled se tedy zdá, že je vše v pořádku, podobně jako u Kateřiny Krejčové. Ta byla nejdříve odsouzena a odvolacím soudem pak osvobozena za údajné napadení policisty, chránícího povolenou protiislámskou…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte