BBC v uplynulých dnech zveřejnila výsledky pozoruhodného průzkumu. Agentura GlobeScan se jejím jménem již popatnácté zeptala lidí po celém světě, jak by popsali svoji identitu. Z výsledků přesvědčivě vyplývá, že stále rostoucí počet obyvatel planety vnímá sebe sama jako „světoobčany“ (global citizens) a teprve na druhém místě se považuje za občany konkrétní země – Argentiny nebo třeba Vietnamu. Tento úkaz má rostoucí tendenci a v některých státech je přímo drtivý: týká se například 73 procent obyvatel Nigérie, 71 procent Číňanů, 70 procent Peruánců a 67 procent Indů.

Tento trend však platí zejména pro rozvojové země, zatímco v Evropě a ve Spojených státech je opačný. Světoobčany se například cítí  být necelých 30 procent Němců, což je zdaleka nejnižší procento od počátku měření v roce 2001.

Nemilé překvapení

Výsledky hravého průzkumu vlastně odrážejí obraz každodenních zpráv. Na jedné straně jsou země na vzestupu v Asii, Latinské Americe nebo Africe a rok za rokem snižují dříve propastný rozdíl mezi životním stylem svých obyvatel a životy lidí na Západě.

Na druhé straně stojí bohaté státy Západu, jehož obyvatelé si v poslední době stěžují na stagnující životní úroveň, stoupající domácí nerovnost a ve volbách se zároveň čím dál častěji uchylují k populistům. Ti mají sice různé podoby, na jednom se ale shodnou: je čas začít se před zbytkem světa chránit, postavit zdi, zavést obchodní bariéry a odtrhnout se z nadnárodních celků do domněle bezpečných národních…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1674

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte