Bylo by to k vzteku, jenže vztek má teď slovenský premiér Robert Fico zakázán. Škodí jeho srdci, jehož kolaps mu znemožnil užít si v parlamentu už třetí potvrzení ve funkci. Srdce do té slávy zasáhlo a zrušilo Ficovi i slavnostní kolečko po střední Evropě, Prahou počínaje.

Málokdo si přitom uměl na veřejnosti tak přesvědčivě nasadit nasupenou masku a pouštět hrůzu – na novináře, na opozici a v poslední době také na Brusel a muslimské uprchlíky – jako Robert Fico. Vztek, samozřejmě v zájmu slovenského lidu, byl důležitou součástí jeho politického obrazu, ať už ho jen hrál nebo opravdu prožíval. Jenže co teď?

Srdeční slabost je pro staronového slovenského premiéra úplně nová situace, ale pro jeho stranu Smer i slovenskou veřejnost také. Ta věděla dlouho jen to, že když byl šéf vlády ráno běhat, udělalo se mu špatně a leží v Národním ústavu srdečních a cévních nemocí. V pátek dopoledne pak lékaři oznámili, že premiéra operovali a dopadlo to „dobře“. Média vypátrala, že mu udělali trojnásobný bypass, úřad vlády i lékaři však mlčí.

Toto podivné utajování informací o premiérově nemoci souvisí s vůdcovským politickým stylem, jenž se na Slovensku ujal od dob Vladimíra Mečiara (i on se uměl mimořádně přesvědčivě vztekat). Premiér má být trochu nadčlověk: Mečiar si zakládal na své medvědí síle – jednou do kamery předváděl, jak seká dříví, a zlomil při tom sekeru, Mikuláš Dzurinda běhal maratony a Robert Fico porážel svalnaté výsadkáře v počtu kliků. Na otázku novinářů, jak je…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte