Michael Sandel
Michael Sandel • Autor: Matěj Stránský

Na Právnické fakultě UK jsou všechny židle obsazené, studenti stojí i v rozích velké posluchárny, před vstupem ve frontě čekají další a také vedlejší učebna, kam se dění z auly živě přenáší, praská ve švech. Nepřichází přitom hudebník, herec či slavný politik – ale filozof. Navíc filozof, který neříká provokativní, radikální a sebevědomé zkratky, ale naopak klade otázky po tom, co je morálně správné. Michael Sandel.

„V jedné škole v Texasu udělali pokus. Žákům začali platit za každou přečtenou knihu. Co myslíte, je to dobře, nebo špatně?“ ptá se publika. Ke slovu se dostává studentka Anežka, také jí otec v dětství zaplatil za přečtení knihy o řeckých mýtech a filozofii. „Bavila vás?“ ptá se Sandel. „Ne, ale přečetla jsem ji,“ odpovídá Anežka. „Už jen to může nasměrovat dítě k dalším knihám. Kdyby jen jedno z pěti dětí v texaské škole začalo pravidelně číst, tak by pokus s placením peněz stál za to.“

Sandel hledá někoho, kdo s tím nesouhlasí. „Mění se tím smysl čtení. Děti nečtou z radosti, ale aby za to něco dostaly,“ říká Alex. „Ale radost ze čtení třeba najdou a o peníze jim po čase vůbec nepůjde,“ oponuje Anežka. Filozof debatu pomalu uzavírá. Ve zmíněné škole v Texasu prý studenti opravdu začali číst více knih – především ty s malým počtem stránek, říká profesor. Sál se směje a Michael Sandel přechází k dalšímu morálnímu dilematu.

„Chtěl jsem vytvořit kurz, který jsem si sám přál jako student. Tehdy jsem totiž hodinám filozofie…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte