Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Rozhovor

Nejoblíbenější profesor planety

S filozofem Michaelem Sandelem o umění nadchnout mladé lidi a o frustraci občanů ve většině současných demokracií

Michael Sandel
Michael Sandel • Autor: Matěj Stránský

Na Právnické fakultě UK jsou všechny židle obsazené, studenti stojí i v rozích velké posluchárny, před vstupem ve frontě čekají další a také vedlejší učebna, kam se dění z auly živě přenáší, praská ve švech. Nepřichází přitom hudebník, herec či slavný politik – ale filozof. Navíc filozof, který neříká provokativní, radikální a sebevědomé zkratky, ale naopak klade otázky po tom, co je morálně správné. Michael Sandel.

„V jedné škole v Texasu udělali pokus. Žákům začali platit za každou přečtenou knihu. Co myslíte, je to dobře, nebo špatně?“ ptá se publika. Ke slovu se dostává studentka Anežka, také jí otec v dětství zaplatil za přečtení knihy o řeckých mýtech a filozofii. „Bavila vás?“ ptá se Sandel. „Ne, ale přečetla jsem ji,“ odpovídá Anežka. „Už jen to může nasměrovat dítě k dalším knihám. Kdyby jen jedno z pěti dětí v texaské škole začalo pravidelně číst, tak by pokus s placením peněz stál za to.“

Sandel hledá někoho, kdo s tím nesouhlasí. „Mění se tím smysl čtení. Děti nečtou z radosti, ale aby za to něco dostaly,“ říká Alex. „Ale radost ze čtení třeba najdou a o peníze jim po čase vůbec nepůjde,“ oponuje Anežka. Filozof debatu pomalu uzavírá. Ve zmíněné škole v Texasu prý studenti opravdu začali číst více knih – především ty s malým počtem stránek, říká profesor. Sál se směje a Michael Sandel přechází k dalšímu morálnímu dilematu.

„Chtěl jsem vytvořit kurz, který jsem si sám přál jako student. Tehdy jsem totiž hodinám filozofie…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte