V rozhovoru během předvolební kampaně v roce 2008 Barack Obama vysvětloval, že Ronald Reagan pozměnil trajektorii Spojených států měrou, v jaké se to nepodařilo Richardu Nixonovi ani Billu Clintonovi. Obama měl zjevně ambici stát se prezidentem symbolizujícím změnu, podobně jako Reagan. V tuto chvíli je spravedlivé přiznat, že uspěl. Stačí se podívat, co se během jeho funkčních období událo s Amerikou, jeho vlastní stranou a především pak s opozicí.

První řádek budoucího Obamova životopisu se bude muset zabývat tím, že Obama je prvním afroamerickým prezidentem. Důležité je ale také to, co vykonal. Po kolapsu finančního systému v roce 2008 spolupracoval s odcházející Bushovou administrativou, předsedou centrální banky Benem Bernankem a se členy obou politických stran v Kongresu ve snaze zasáhnout účinně proti krizi, která se šířila na všech frontách – fiskální, monetární i regulační. Spojené státy se díky tomu vynořily z velké recese v lepším stavu než kterákoli jiná ekonomika.

Hlavním Obamovým úspěchem je reforma zdravotnictví, s jejíž pomocí má nyní devadesát procent všech Američanů zdravotní pojištění. I když má schválená legislativa své problémy, dosáhla cíle, který poprvé vytyčil již před sto lety Theodore Roosevelt.

Následuje proměna americké energetické politiky. Vláda provedla sérii investic a pobídek s cílem postavit Spojené státy do čela počínající energetické revoluce. Stačí jediný příklad: během Obamova působení v prezidentském úřadu spadly náklady na…

I_obal_R15_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R15_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte