Kultura

Lacrimae rerum

Zapřisáhlého marxistu Slavoje Žižeka musí pozice jedné z nejlukrativnějších filmovědných akademických komodit mást, ale pravděpodobně z ní má i perverzní radost. A dvojnásob by to mělo platit pro výběr Lacrimae rerum, kde se chytrým tahem v jednom svazku ocitají autorovy eseje, jejichž společným jmenovatelem jsou filmoví velikáni. Čtenáři se tak nabízí nejpřístupnější průnik do myšlení slovinského filozofa a teoretika; bez urážky jde o kvalitní český Žižek digest. Těm, kdo nechtějí překonávat bariéry knih jako Organs without Bodies. On Deleuze and Consequences či The Fright of Real Tears.Krzysztof Kieślowski between Theory and Post-Theory, z nichž jsou některé kapitoly převzaty, slibují filmoví mistři ucelenější a přehlednější prezentaci Žižekova psychoanalytického myšlení vycházejícího z Jacquesa Lacana. Psychoanalýza tu výkladem hlubinných společenských struktur zkoumá, jak jedince a jeho vědomí i nevědomí utváří jazyk a ideologie. Člověk, v němž se pere ego a nevědomá touha, je výsledkem střetu s „druhými“. A v Psychu tak může toaleta sledovat hrdinu jako temné oko, do nějž je splachována hrůza (vražda).

Texty ukazují silné stránky autorova stylu i důvody jeho popularity. Radost z intelektuální hry. Schopnost spojovat vysoké (Wagner) s popkulturou (Hollywood) a ve zkratce, jež může být zkratkovitá, ale zřídka nudná, vztáhnout fikční svět i k realitě mimo film – od urbanismu po Rudé Khmery. V neposlední řadě je tu pak…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte