Heslo je mrtvé, ať žije selfie
Amazon a MasterCard ohlašují novou éru e-plateb

Zadávat heslo na mobilu není vždycky pohodlné, protože lidské prsty jsou velké a mohou mít problém vybrat na malé obrazovce správné znaky. Znamená to také odvrátit se od přátel nebo kolegů, což je neslušné.“ Pokud vám tahle slova znějí jako povzdech staromilce, jste na omylu. Do své patentové žádosti je napsal internetový gigant Amazon, který se chystá zavádět nový způsob, jak zákazníci potvrdí platby za své zboží: namísto vyťukání hesla pořídí mobilem svou selfie. Není to jediný případ. Platební společnost MasterCard nově testuje podobný systém identifikace, a pokud se osvědčí, zavede ho od léta ve čtrnácti zemích. „Zákazníci to milují,“ shrnuje firma zkušenosti s novinkou.
Platit uchem
O tom, že zabezpečení internetových účtů nebo přístupů do různých zařízení psanými hesly není moc bezpečné, se mluví dlouho. Hesla se dají ukrást, zapomenout nebo – pokud jejich autor nemá fantazii – uhodnout. Zejména při citlivějších digitálních operacích, jako jsou právě platby, se proto v posledních letech prosazuje dvojstupňová identifikace, nejčastěji pomocí potvrzovací SMS.


Coby náhradníky nespolehlivého hesla dnes výzkumníci testují různé biometrické systémy – programy schopné porovnávat části lidského těla, jež mají u každého člověka jedinečný vzhled. K ověřování identity tak může v budoucnu sloužit struktura oční rohovky, podoba tváře, tvar ucha, tlukot srdce, hlas nebo chůze. Všechny tyhle zkoumané varianty mají ovšem i svá rizika. Jednak nevíme přesně, zda a jak se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










