12-kom-slovensko
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Politici jsou dnes pod dohledem médií jako nikdy v minulosti, přesto se jim někdy podaří zaskočit veřejnost záhadnými otočkami. Ukázalo se to na Slovensku, kde voliči opozičních stran Most-Híd a Sieť odmítají pochopit i prominout rozhodnutí lídrů těchto partají, kteří jen pár dnů po volbách vytvořili koaliční vládu s nacionalistickou SNS a dosavadním premiérem Robertem Ficem, jehož před volbami tvrdě odmítali. Proč tedy Béla Bugár a Radoslav Procházka vykopali sobě i svým stranám politický hrob, jak potvrzují reakce rozzlobených voličů, odchod tří důležitých poslanců ze strany Sieť a jednoho z Mostu do opozice a také nejnovější průzkum preferencí?

Prostorem sociálních sítí i médii kolují dohady o dlouhých prstech oligarchů, kteří si přejí pokračování Ficovy vlády, aby mohli dále beztrestně rozkrádat zemi. Oba lídři však tvrdí, že koalicí s Ficem, který je k sestavení vlády nutně potřebuje, zachraňují stát před předčasnými volbami, v nichž by ještě posílili extremisté typu Mariana Kotleby a jiné protestní strany, jež napadají demokracii i tradiční politický systém.

Ať už platí jedno či druhé, podivně rychlá dohoda o Ficově vládě jen potvrzuje, že Slovensko se ocitlo v hluboké politické krizi. Naděje, že ji brzy překoná, se zmenšuje, protože Bugárova a Procházkova „zrada“ (Fico je navíc i ponížil přidělením pouze tří ministerstev) jen posílila podezření voličů, že politici se s oligarchy spikli proti společnosti.

Horkou jehlou ušitý program i personální obsazení nové…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte