Jan Merta
Jan Merta • Autor: Milan Jaroš

Citlivější nos tu ještě zaznamená stopy po seškvařených bužírkách. Požár v bývalé telefonní ústředně v Korunní ulici na Vinohradech před lety vyřadil z provozu desítky tisíc pražských pevných linek. Teď už opuštěná budova slouží úplně jinému účelu a jen jemný zápach naznačuje, že tu vždycky nebyla v provozu běloskvoucí galerie.

Jmenuje se Svit a na začátku měsíce ji otevřel Michal Mánek. V postindustriálním prostoru vidí šanci, že se konečně na delší dobu na jednom místě usadí po několika štacích, které ho s renomovanou galerií přivedly ze Smíchova přes Střešovice až sem. Zároveň s přesunem hlásí zásadní přírůstek do své stáje. Začal totiž zastupovat malíře Jana Mertu, který prostor otevírá expozicí pojmenovanou Předkrm. Třiašedesátiletý autor patří mezi několik českých výtvarníků, který byl na vrcholu už v době telefonů s vytáčecím číselníkem – a drží se na něm i v době bezdrátové komunikace.

Žižka a holínky

„Jsou to jednohubky, taková všehochuť. Nabídka chutí, které ještě na podzim rozvedu,“ říká k Předkrmu autor. Po prázdninách ho totiž čeká velká retrospektiva v Městské knihovně Galerie hl. města Prahy. Vrátí se tam po třiadvaceti letech a mezi odborníky už teď panuje jemné vzrušení. Merta pracuje soustředěně, s obrazy si dává načas, takže se na scéně objevuje výjimečně a po delších přestávkách. Ale když už, stojí výsledek za to. Což platí už pro nynější komorní výstavu.

Malíř ji záměrně složil jen z malých formátů. Větší si nechává až…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte