O Angele Merkelové se říká, že jako studovaná fyzička rozkládá složité politické problémy na malé rovnice a pak je postupně řeší. V posledních měsících celou svou energii vynakládá na řešení jediné rovnice o mnoha neznámých: na dohodu EU s Tureckem o uprchlících.

Minulé pondělí se obě strany domluvily na plánu, který je v duchu kancléřky a podle něhož migranti, kteří na člunech doplují k řeckým ostrovům, budou na evropské náklady vráceni do Turecka. EU se však nestane uzavřenou pevností – za každého vráceného Syřana převezme jednoho uprchlíka přímo z Turecka. Budou vybráni Úřadem vysokého komisaře OSN, evropské tajné služby si je prošetří a letadlo je pak převeze do EU.

Teorie říká, že syrští běženci nebudou muset riskovat na moři, o kšefty přijdou převaděči a lidem v nouzi se otevře legální cesta k azylu. Turecko již dříve slíbilo méně člunů vyplouvajících do Řecka a Evropa k dohodnutým třem miliardám eur přihodí další tři na péči o Syřany žijící v tureckých městech a táborech. V létě navíc EU zruší vízovou povinnost pro Turky a otevře nové kapitoly přístupových jednání o vstupu Turecka do EU.

Papír a skutečnost

Plán vypadá jednoduše, ale háčků má hodně. V první řadě logistické. Jak fyzicky vracet denně tisíce běženců z Řecka do Turecka, kteří se logicky budou bránit? Jak bude fungovat letecký most s uznanými uprchlíky z Turecka do EU? A kdo si je rozdělí, když se většina evropských vlád pořád staví proti uprchlickým kvótám? Uprchlíci, zvláště ti odjinud…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1668

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte