Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Republikánský famfrpál

Hillary Clintonová i Donald Trump míří ke kandidatuře, republikáni se ale se svým favoritem nechtějí smířit

Chytit zlatonku neboli tvrdou zákeřnou kuličku velikosti vlašského ořechu byl při turnajích v čarodějných Bradavicích vždy oříšek – v pamětech kouzelnického učně Harryho Pottera se traduje, že mrštná potvora jednou unikala celých šest měsíců a stejně zůstala nepolapená. Znechucení hráči tehdy prý hru ukončili a zlatonka někde poletuje dodnes. Američtí republikáni jsou ze zlatonky jménem Donald Trump minimálně stejně zoufalí, na rozdíl od mladých kouzelníků ale svou partii famfrpálu ještě nevzdávají.

Trumpa může zastavit jen velmi překvapivý obrat.

Minulý týden se konalo tzv. superúterý, kdy se rozdělují hlasy hned v 15 státech a nezávislých územích. Z 11 států, v nichž hlasovali republikáni (primárky demokratů a republikánů se zcela nepřekrývají), vyhrál Donald Trump v sedmi, Ted Cruz ve třech a Marco Rubio nakonec zvítězil alespoň v Minnesotě. Celkem teď populistický miliardář získal téměř tolik delegátů jako všichni ostatní republikánští kandidáti dohromady. Ve čtyřicetileté historii moderních amerických primárek se ještě nikdy nestalo, že by takto úspěšný kandidát nakonec nezískal nominaci do podzimních prezidentských voleb.

Všechno je však jednou poprvé, říkají republikáni a pokoušejí se o zázrak. Naděje zastavit Trumpa, o němž jsou přesvědčeni, že jim buď prohraje listopadové volby, nebo že se v křesle amerického prezidenta stane nevypočitatelnou neřízenou střelou, se upíná k 15. březnu, kdy je prý poslední šance, že by se vše…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.