Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Prý už zase krize

Množí se signály, že globální ekonomika je na tom špatně

A man walks on a street between buildings at a business district in Tokyo
Svět je dnes mnohem složitější než v roce 2008. • Autor: REUTERS

Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší. Tuto osvědčenou radu dává v posledních týdnech světovým politikům stále více ekonomů, od bývalého guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga až po investičního šéfa banky Morgan Stanley Ruchira Sharmu. Podle nich totiž přibývá signálů, že za dveřmi je další globální ekonomická krize.

Velké státy jako třeba Brazílie či Rusko se propadají do recese, ale i výkon ekonomik USA, Evropy a Číny, které odpovídají za více než polovinu světového růstu HPD, začíná být na pováženou.

Minulý týden ratingová agentura Moody’s snížila výhled čínské ekonomiky ze stabilního na negativní, protože nedůvěřuje schopnosti čínské vlády provést reformy a zastavit obrovský únik kapitálu ze země. Evropa se sice začíná mírně zotavovat, ale její banky čelí mnoha rizikům a právě Mervyn King varuje, že bez reformy finančního systému přijde nevyhnutelně další krize a pravděpodobně „dříve než později“. Nad jeho argumenty nelze mávnout rukou, protože to byl on, kdo pomáhal Británii vytáhnout z finančního průšvihu po roce 2008.

Navíc může mít Evropa smůlu v tom, že její hospodářský cyklus se srazí s americkou krizí, jejíž příchod naznačuje chování akciových trhů. Poklesy různých indexů (například S&P 500) se blíží k hodnotám, které jsou podle zkušeností z minulosti předzvěstí recese. Ruchir Sharma v článku pro Financial Times varuje své kolegy, ekonomické analytiky, kteří riziko americké recese nepřipouštějí, že chování trhů – jak dosvědčují…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte