Nejznámější rektor Univerzity Karlovy Jan Hus skončil pro své názory na hranici. Populární rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer dopadl o poznání lépe, pouze nebyl znovuzvolen. Jeden z předních kritiků prezidentovy svévole při jmenování profesorů nedostal ani po třech opakovaných volbách potřebný počet hlasů členů Akademického senátu JU, takže napočtvrté se už rozhodl nekandidovat. Za normálních okolností by šlo o malé drama uvnitř akademické obce, o kterém nemá cenu se příliš rozepisovat. Širší význam dává celé události otevřený tlak krajského hejtmana proti současnému rektorovi. Není důležité, zda tak hejtman činí, aby se zavděčil panu prezidentovi podobně jako jeho liberecký kolega se samopalem, nebo mu pouze rektor leží v žaludku jako kritik jeho účasti na tajné lánské schůzce.

Podstatná je zpráva, již někteří politici vysílají do akademické obce – když nás budete kritizovat, počítejte s následky. Není to u nás ještě jako v Maďarsku, kde se dnes univerzitním profesorům otevřeně doporučuje členství nebo alespoň loajalita k vládní straně Fidesz, přesto musíme nezávislost naší akademické obce na politicích bránit. I když Akademický senát Jihočeské univerzity nesebral dost odvahy znovuzvolit současného rektora, alespoň nešel hejtmanovi přímo na ruku tím, že by vybral některého z obskurních kandidátů, jako například dnes už pozapomenutého dočasného ministra školství v parlamentem nikdy neschválené Rusnokově vládě. Senát nakonec ve druhém kole čtvrté volby zvolil…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte