A nursing mother holds son in front of Delta airlines counter during protest at Fort Lauderdale…
Autor: REUTERS

Učitelka v posledním týdnu těhotenství vede kachním krokem žáky brooklynskou ulicí, ruku na bolavém kříži. Na internetovém fóru pro těhotné debatuje jedna prodavačka o tom, jak nepříjemné by to bylo, kdyby jí praskla voda před zákazníky. Pracovat budou až do prvních porodních bolestí.

Zámořská legislativa totiž poskytuje zaměstnankyním „mateřskou dovolenou“ jen 12 týdnů, a to ještě neplacených. Předpis zvaný Family and Medical Leave Act uvedl slavnostně v platnost prezident Bill Clinton v roce 1993. Předtím ženy neměly ani záruku, že je zaměstnavatel z důvodu mateřství nepropustí. A počítá se každý den z těch 12 týdnů, takže pokud chtějí matky být doma s novorozencem co nejdéle, jsou v práci do posledního okamžiku.

Mnohé se ovšem vrátí dřív, protože se tři měsíce neobejdou zcela bez příjmu. Další na neplacené volno vůbec nárok nemají, protože jsou v současném zaměstnání méně než rok. Jiné pracují ve firmách, které zaměstnávají méně než 50 lidí, nebo jsou na volné noze – a Clintonův zákon se na ně nevztahuje. Možnost využití 12 týdnů neplaceného volna má tak jen polovina pracujících. A to je pouze malá část problémů, jež v USA musí postupně řešit nastávající rodiče. Právě přístup státu k rodičovství i dalším souvisejícím otázkám včetně potratů je jednou z věcí, které dobře vykreslují rozdíl mezi Amerikou a Evropou – a současná prezidentská kampaň to znovu potvrdila.

Přední republikánští kandidáti včetně Carly Fiorinaové jakoukoli finanční podporu matkám odmítají a ve…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte