Patří tahle země nám? Závěrečná teze z prezidentského vánočního projevu byla úderná a dobře zapamatovatelná. Dá se čekat, že se jí mnozí zmocní a ponesou dál jako nejvýraznější politický odkaz Miloše Zemana. Ještě než prezidentovi poblahopřejeme ke sloganu, s nímž si jej už napořád budeme moci spojovat, ujasněme si jen několik drobností.

Aby zněla zemanovská teze důvěryhodně, mělo by se říct, kdo jsou ti „my“, kterým to tu patří. Myslí se tím ti, kdo se tu narodili? Pak je to dobrá zpráva třeba pro vyhnané české Němce. Jejich rodiny žily v Čechách tisíc let. Stejně jim to nepomohlo jak od vyhnání, tak později k návratu. Mnozí z nich ještě žijí a prezident republiky je vítá zpět jako plnohodnotné občany, kteří mohou do lecčehos mluvit. Zároveň se značně zkomplikovala pozice takového Andreje Babiše, který by si měl co nejrychleji zajet na Pražský hrad pro instrukce, co má jako rodilý Slovák dělat.

Nebo Miloš Zeman myslel všechny, kteří nosí v kapse český pas? Pak by si ale prezident zasloužil nějakou plaketu za šampiona banalit. Česko je skutečně primárně těch, kdo už mají české občanství, mohou volit a ovlivňovat tím zákony, případně další pravidla, jimiž se rozhoduje, i to, kdo se tu bude usazovat a za jakých podmínek.

Ve věcné rovině je zkrátka Zemanovo heslo hloupost či naprostá banalita. V politickém smyslu ovšem už tak snadno odbýt nejde. Možná ještě nikdy tu totiž nezazněl z Pražského hradu tak přímočarý útok na liberální podstatu českého státu jako teď na…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte