Pokud má schengenský systém volného pohybu bez vnitřních hranic mezi členskými státy přežít současný příval běženců, musí být Unie schopná ubránit vnější schengenskou hranici. I kdyby hraniční čáru států, které situaci nezvládají, hlídali policisté a vojáci z ostatních zemí, proti vůli dotčeného státu. To je poslední návrh Evropské komise, jak zachránit jeden ze symbolů sjednoceného kontinentu, který je dnes v ohrožení. Šéf komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že pokud se hraniční kontroly mezi unijními zeměmi trvale obnoví, složí funkci. S nimi si prý Evropskou unii nedokáže představit.

Vedle navýšení rozpočtu a rozšíření stávající unijní pohraniční agentury by měla být zřízena společná pohraniční jednotka rychlého nasazení, kterou by tvořilo 1500 lidí. Podle návrhu komise by tito vojáci a policisté mohli zasáhnout na hranici kteréhokoli státu schengenského prostoru, který „nedokáže nebo není ochotný“ zabránit lidem zvenčí, aby hranici volně překračovali. Samotný stát s tím nemusí souhlasit, může ho přehlasovat většina. Má jít o poslední, krajní řešení.

Odpůrci, skeptici a odhodlaní

Dnes by se opatření týkalo především Řecka, přes jehož hranice letos do Evropy přišlo přes 800 tisíc běženců, drtivá většina bez registrace. Řekové jsou nejhlasitějšími kritiky „vnucené pomoci“ – je to podle nich narušení státní suverenity. Proti jsou i po čtvrtečním summitu Poláci a Maďaři, „skeptičtí“ jsou Švédové. Podle diplomatů, seznámených s jednáním, většina zemí souhlasí,…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte