Johana Švarcová
Johana Švarcová • Autor: Milan Jaroš

JŠ
I.

Vždycky.

II.

Ta s tou kočkou

Stojím na zastávce autobusu. Je to malinkatá zastávka, nikde nikdo. Není tam ani budka, ani stříška, pod kterou by se lidi mohli schovat, v případě že by pršelo. Je tam jenom značka s obrázkem autobusu. Přes cestu přeběhla kočka a po cestě projelo auto. Když k tomu přidám stejný čas a stejné místo, tak je z toho tragédie. Kočka byla mladá, vesnický typ. Na světě bude o jednu kočku a sedm životů míň.

III.

Vždycky teď.

IV.

Ta s ptáčkem

Pod schody venkovního vchodu pípalo holátko. Pípalo tam víc než půl dne, než jsem se na něj šla podívat. Chodila jsem kolem něj další půlden a přemýšlela, co s ním. Během mého přemýšlení ptáček pomalu scházel (tady je potřeba zdůraznit to POMALU) a mně začalo celkem rychle docházet, že je potřeba mu pomoct. Rozhodla jsem se, že to musím udělat co nejdřív. Poprvé jsem nad něčím takovým vůbec přemýšlela, zabít někoho není sranda. Rozhlížím se kolem sebe a vidím cihlu, klacek, kámen, hlínu, plastový kelímek a písek. Nic z toho na mě nepůsobí jako vhodný nástroj k důstojnému ukončení života malého ptáčka. Ptáčkům se přece kroutí krkem a kočky se topí, napadlo mě. V kapse jsem měla nůž – rybičku. Mezitím, co jsem přemýšlela, tak ptáček umřel. Nikomu jsi nepomohla.

V.

Pouštěla písničky.

VI.

Ta s myslivcem

Jsem na mysliveckém bále. Sedím vedle mladšího bráchy a bavíme se o holkách. Vedle mě sedí asi o dva roky starší myslivec, pěkně vyparáděný,…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte