Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Na bojišti puberty

Album hudebníka Oneohtrix Point Never je hravou meditací nad strastmi dospívání a nostalgií

54_HUDBA_TIMOTHY SACCENTI
Při troše štěstí se zrodí nový člověk. (Oneohtrix Point Never)

Když vloni přijal experimentátor Daniel Lopatin alias Oneohtrix Point Never roli předskokana na stadionovém turné Nine Inch Nails a Soundgarden, byl to pro něj vstup do nového světa. Svými elektronickými kolážemi si získal na undergroundové scéně proslulost, ale fanoušci rockových gigantů jeho abstraktní tvorbu plnou chaotických beatů a vyšinutých harmonií nepřijali s otevřenou náručí. Trpká zkušenost s interprety, které miloval jako teenager, ho nicméně přivedla na myšlenku pojmout novou desku jako meditaci na téma dospívání a nostalgie. Na několik týdnů se zavřel do sklepního studia v Brooklynu a se svými elektronickými mašinkami tu probouzel k životu svoje náctileté já.

Hudba na novince Garden of Delete vskutku zní jako roztěkaná mysl hyperaktivního teenagera, v níž se rojí bláznivé nápady a nálady se během krátké chvíle prudce mění. Ambientní pasáže s drženými tóny bez varování střídají frenetické výbuchy rytmů nebo modulované kytarové riffy, počítačem generované hlukové stěny ale po chvíli ustupují útržkům softrockových popěvků nebo klavírních meziher.

Krásu během chvíle střídá ošklivost, něžnost se mění v krutost a pocit vyrovnanosti a bezpečí si podává ruce se zoufalstvím a chaosem. Stejně jako fyziologické a chemické procesy mění idylické dětské tělo v bojiště puberty, z níž se při troše štěstí zrodí nový člověk, probublávají v hudbě na povrch zdánlivě protikladné elementy, aby se spojily v překvapivé harmonické celky.

Pozemšťan sužovaný těžkým…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte