To match feature RUSSIA-PROSTITUTION/CRISIS
Autor: REUTERS

Nic se neděje. Ticho. Prázdno. Po jedenácté se podívám na displej mobilu. Žádné zmeškané hovory, žádné zprávy. Jako by se všichni vypařili. Je tma a celý byt už spí, na stěnách se odráží zelené neonové světlo z ulice a do pokoje oknem proudí chladný vzduch. Za půl hodiny jede poslední metro do centra Petrohradu.

Vystoupím na zastávce Gostiny dvor na Něvském prospektu. Štiplavá zima se mi dere do nosu. Cestou podél kanálu na mě z cikánských taxíků rusky pokřikují, jestli nechci svézt. Odbočím do dvora obklopeného starými domy, cesta je bahnitá, plná kaluží a kamenů. Z temného kouta se vynoří mourovatá kočka. Okolí se podobá části Berlína Ostkreuz, kde jsem si jedné horké letní noci vymkla kotník. V zadní části dvora stojí stará průmyslová budova bez omítky, chybí i pár oken. Před vchodem postává pár lidí a dva plešatí nabouchaní Rusové, kterým se kouří od úst. Po prohledání mé ledvinky a zaplacení pěti set rublů mi otevřou dveře a najednou mě pohltí záře červeného světla a vůně vonných tyčinek.

Ostré záblesky světla se prořezávají tmou, parket je přeplněný k prasknutí a dunivé rytmy techna pulzují prostorem. Klub s obloukovými stěnami připomíná bývalou stanici metra. Ze stropu visí světelná instalace z podlouhlých trubic, které blikají do rytmu hudby různými barvami. Dav lidí je směsicí odlišného věku, vzhledu i sexuální orientace. Skupinky lidí se pohodlně rozvalují na lavičkách, dřevěných bednách i na podlaze. Ze záchodů vycházejí bzučivé hlasy a hlasitý smích se…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte