Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus O kom se mluví

Primátor, nebo důchodce

Stratég TOP 09 Václav Novotný se připravuje na misi, která ho prý nebaví: řídit Prahu

48-profil
Václav Novotný • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pracovna s modrou sedačkou a stolem ke schůzování v prvním patře magistrátu je už dva týdny místem, v němž se dojednává, kdo bude Pražanům a padesátimiliardovému rozpočtu hlavního města příští tři roky vládnout. A chlapík v černém roláku a džínech, který v té sedačce sedí obklopen dokumenty a při řeči prudce gestikuluje, je tím, kdo by prý příští pražskou vládu rád vedl. Hlavní předpoklad, který pro to bylo nutné splnit, předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný zvládl už koncem října. Vyvolal hlasování o odvolání radních a to v nepokojné koalici způsobilo takovou vřavu, že čtyři radní padli i hlasy koaličních partnerů.

Koalice se sice rozpadla, ale primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se navzdory přání opozice udržela. A právě s touhle ženou teď zastupitel Novotný svádí boj o to, komu z nich se v Praze podaří sestavit koalici a kdo si na krk navleče primátorský řetěz. A jak se ukazuje, zákulisní informace o tom, že TOP 09 je dávno dohodnutá, jak se rozdají po pádu koalice v Praze politické karty, byly postaveny na vodě. V rukávu nemá Václav Novotný nic než slíbenou spolupráci s osmičlenným klubem ODS a rozjetá jednání s Trojkoalicí, piráty a klubem nezařazených zastupitelů. A naději, že se k němu snad přidá i ČSSD. „Někdo by to mohl interpretovat, jako že ti blbci z topky smetli koalici a nemají co nabídnout,“ přemýšlí nahlas muž, kterého pražská TOP 09 považuje za stranického stratéga, ležérně usazený v modrém plyši. Ale hned se zase rozzáří: „Právě proto jsem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte