Kultura Recenze

Umění rozhovoru o konci života

Skutečnost, že západní civilizace vytěsňuje umírání a smrt, je známá a čím dál víc kritizovaná. I u nás však přibývá snah tento stav změnit. Začal fungovat portál Umírání.cz, jehož smyslem je sdílet zkušenosti těch, kdo se dostali do nelehké situace, vychází také stále více publikací. Některé smrt pojímají jako most k nesmrtelnosti, jiné tituly se soustřeďují na terminální selhávání těla a fyzický odchod ze života. K těm patří i publikace Umění rozhovoru o konci života vydaná sdružením Cesta domů.

Americký lékař Angelo E. Volandes v ní kritizuje medikalizaci smrti. Tedy že přestala být čímsi přirozeným, co se odehrává doma, a stal se z ní medicínský proces v neosobních institucích, což má ničivé dopady i pro psychické zdraví pozůstalých. „Kdyby si pacienti a jejich blízcí dokázali lépe představit, jaké zákroky se provádějí v pokročilých stadiích nemoci, mnohé by nepochybně odmítli,“ píše. Američané podle něj mají k dispozici zdravotní péči, která náleží k nejlepším na světě, ale zároveň prožívají ty nejhorší způsoby umírání – smrt dlouhou a uměle prodlužovanou. Proto autor prosazuje, aby si příbuzní či lékaři s každým člověkem včas vyjasnili jeho priority; jaká jsou kritéria pro zachování únosné kvality života a jaké zákroky jsou pro něj ještě přijatelné. Volandes je vskutku praktický: nabízí i konverzační „oslí můstky“, jak se k  tématu přiblížit, kde najít informační video, jež natočil, nebo jak vyplnit formulář o posledních přáních.

Reklama
Reklama

Autor vypráví i několik příběhů svých pacientů a odhaluje jako iluzi, že s dostatkem odvahy lze vyhrát boj s každou nemocí. I nejúžasnější myšlenky jsou vázány na fungování mozku, a pokud jej napadne agresivní nádor, za pár měsíců z hlavy vymaže vše, co v ní po desetiletí ukládala i profesorka literatury Helen, jedna z hrdinek knihy. Český překlad je opatřen komentáři o odlišnostech ve fungování českého zdravotnického a právního systému; díky tomu je nesentimentální kniha ještě užitečnější.

Autor je redaktorem iLiteratura.cz.

Angelo E. Volandes: Umění rozhovoru o konci života

Přeložila Lenka Kapsová. Cesta domů, 203 stran 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte