Iraqi Shi'ite fighters pose with an Islamic State flag which they pulled down on the front line in…
Být silnější než fanatici není takový problém. (Šíitské milice s dobytou vlajkou IS) • Autor: REUTERS

Celý svět řeší, jak porazit Islámský stát. Už proto, že to ve skutečnosti žádný stát není, tudíž nelze postaru vyslat vojsko na území nepřátel a tam je v několika rozhodujících bitvách porazit. Islamisté sice mají základny především na území Sýrie, Iráku či třeba Libye, ale jsou roztroušeni do různých skupin a táborů. Navíc často v blízkosti civilních obyvatel, ze kterých si dělají živé štíty.

I kdyby bombardování doprovodil pozemní zásah, nemusí to situaci zcela vyřešit, protože pro bojovníky Islámského státu bude poměrně lehké splynout s civilisty. A až se západní vojáci stáhnou, znovu se vrátí na scénu.

Reklama
Reklama

Nic z toho, co bylo napsáno výše, ale neznamená, že se s islamisty nedá bojovat. Je to jen složitější, než se někdy ze zdejší debaty zdá. Ostatně po první vlně válečnického nadšení některých českých politiků, když přišly otázky na podobu našeho angažmá, padaly odpovědi typu, že pošleme náboje nebo že máme prima vojenskou nemocnici.

I_obalka_R48

Boj s Islámským státem má dvě fronty. Jedna se odehrává daleko za hranicemi a druhá je přímo tady v Evropě. Obě jsou stejně důležité, a dokud se nepodaří vyřešit jednu, nezmizí ta druhá. A když dojde k pozemní bitvě v Sýrii či na severu Iráku, nebude podstatné jen nasazení armády, ale také to, co nastane poté, až boje utichnou. Převaha vojenské výbavy je jednoznačně na naší straně, ale kdo bude financovat obnovu blízkovýchodního regionu? Kdo ji bude vojensky hlídat a administrativně spravovat? A vydrží nasazení i po prvních neúspěších, které se nepochybně dostaví?

V tomto vydání Respektu přinášíme hned několik článků a rozhovorů, které se snaží popsat a analyzovat, co se kolem nás v souvislosti s bojem s teroristy děje. Najdete tu rozbor možných válečných scénářů, reportáž z Německa, které řeší největší příchod uprchlíků z celé Evropy, či rozhovor s bývalým premiérem Belgie, odkud se dnes rekrutuje nejvíce islámských teroristů.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery, šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte