Cina
Pojďme mluvit o lásce... • Autor: Milan Jaroš

Sex, sex, soulož, penis, penis, vagina.“ V přednáškovém sále Čínské zemědělské univerzity v Pekingu sedí více než 150 studentů a křičí. Mnozí z nich jsou sexuálně aktivní, další brzy budou. Ale pro většinu z nich je to úplně první hodina sexuální výchovy, kterou zažili.

Přednášející doufá, že vykřikování těchto slov mladým lidem pomůže, aby otevřeněji mluvili o sexu. Když byl čtyřiadvacetiletý student lesnictví Lu Čung-pao malý, říkali mu, že se „vylíhl z kamene“. A když se svou dívkou, kolegyní z univerzity, zahájili sexuální život, o antikoncepci věděl jen velmi málo. Dnes večer přišel na přednášku, aby se dozvěděl něco jiného: může být masturbace zdraví škodlivá?

V Číně se od roku 1979 neuvolnila pouze ekonomika. V zemi naplno probíhá sexuální revoluce. Výzkum z roku 2012 zjistil, že více než 70 procent provozuje předmanželský sex. Jiné průzkumy uvádějí nižší čísla, přesto se zdá, že za posledních 30 let to dělá více mladých Číňanů, s větším počtem partnerů a v nižším věku. Nedostatečná sexuální osvěta však znamená, že se nijak nechrání. A důsledkem je stoupající počet potratů a větší výskyt pohlavních nemocí.

Komunistická strana 30 let strkala nos lidem do ložnic prostřednictvím přísné politiky plánování rodin. Přesto převládala tabu o předmanželském sexu. Byla důsledkem paternalistických – nikoli náboženských – hodnot: důležitá je neposkvrněnost ženy; a k tomu se přidávala i trocha komunistického asketismu. Na předmanželský sex bylo možné uplatnit různé zákony,…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte