Ministr kultury Daniel Herman šel v úterý večer na koncert do katedrály svatého Víta, kde se měl sejít se svým bavorským protějškem. Jeho cesta se zkomplikovala při vstupu na Hrad u Brány gigantů, kde jej zastavil ozbrojený muž s tím, že v prostorách Hradu probíhá velké setkání čínských a českých obchodníků a politiků. Má počkat, až dorazí jiný člen ostrahy, který jej ke katedrále dovede. Ministr měl naspěch, začátek koncertu a jeho politické schůzky se blížil, a upozornil ozbrojence, že jako ministr vlády pro přítomné delegáty nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. Ostraha byla neoblomná.

Ministr šel na koncert se svou mluvčí Simonou Cigánkovou a nevědí, kdo přesně je u brány zastavil. Podle mluvčí nebylo zřejmé, zda jde o příslušníka policie, nebo člena soukromé ochranky. „V tu chvíli nás nenapadlo se zeptat,“ vysvětluje. Čekáním strávil ministr deset minut, pak dorazil druhý strážný a ministr Herman koncert stihl. Fakt, že cestou na oficiální návštěvu musel čekat na ozbrojený doprovod kvůli pořádání soukromé akce, pak zmínil na svém Twitteru. Víc se k ní nechce vyjadřovat. S Hradem ji nijak řešit nehodlá.

Hermanův zážitek budí zvědavost. Jak běžná je praxe, aby se kvůli soukromé události, jíž Čínské investiční fórum je, uzavíraly prostory Hradu? Jak běžné je, aby organizátoři měli vlastní pořadatelskou službu, což byl tento případ? Ozbrojený muž, který stál u jedné z bran, byl policista, nebo soukromý pořadatel? Návštěvník, který by nemířil na oficiální akci, by…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte