Letošní oslavy 17. listopadu budou jiné než v minulých letech. Na Albertově, kde před dvaceti šesti lety studentské protesty začaly, se nemá demonstrovat na podporu ideálů, jež pomohly porazit komunismus. Dovedeno do důsledku, demonstrace mají být naopak namířené proti nim. Lidé, kteří si Albertov na sváteční odpoledne zamluvili, budou totiž hlásat, že v České republice nechtějí islám – tedy jeho vyznavače. Takový požadavek příkře odporuje Havlově představě, že v otevřené svobodné společnosti může žít každý, kdo se v ní usadí legálně a dodržuje zákony, bez ohledu na politické názory a náboženské vyznání.

Nejde o drobnost. Antiislámské hnutí v Česku nabobtnalo do rétoriky, jako by se jeho nositelům honily hlavou myšlenky na další „konečné řešení“. Vůdce islamofobů Martin Konvička se třeba veřejně svěřil, že by muslimy nejradši střílel. Trestat chce i jejich české „pomahače“. Demonstranty proti islámu, kteří rozhodně nepatří k bezvýznamnému společenskému segmentu, přijde podpořit i prezident republiky.

Zároveň nelze popřít, že pro obezřetnost vůči přílišné otevřenosti k současné vlně uprchlíků jsou dobré důvody. S přistěhovalci z islámských zemí nemá Evropa dobré zkušenosti a nikdo neví, kolik lidí ještě přijde. Některé odhady vyrážejí dech. Evropa se také bude vzpamatovávat ze šokujícího pátečního útoku na Paříž, který zřejmě vyvolá nějakou odvetu. Terorismus a jeho potírání je ovšem na oddělenou debatu.

Pokud se ovšem strach z islámu stává u nás dominantním tématem…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte