27_AGENDA_Dan Chung
A ten o přibarvených informacích znáte? (Blair) • Foto: Dan Chung • Autor: Archiv

Tony Blair vystoupil předminulou neděli v pořadu Fareeda Zakarii na americké stanici CNN a několikrát pronesl slovo „sorry“ – omlouvám se – v souvislosti s invazí do Iráku. Blair je dnes ve Velké Británii právě kvůli účasti na vojenském tažení George W. Bushe nenáviděnou osobou, někteří sní dokonce o tom, že bývalý premiér Blair skončí před soudem a ve vězeňském mundúru. Přiznává tedy dnes už i sám Tony Blair, že Irák byla chyba?

Jak se to vezme. Expremiér se rozhodně neomluvil za válku jako takovou a doslova prohlásil, že „omlouvat se za svržení Saddáma Husajna mu přijde velmi obtížné“. Zalitoval ale několika konkrétních přešlapů. Omluvil se za to, že „informace tajných služeb, které měl k dispozici, nebyly pravdivé“, což je odkaz na později vyvrácené tvrzení, že Saddám Husajn drží zbraně hromadného ničení. Další omluva se týká „jistých nedostatků v plánování“ (expremiér nespecifikoval) a nedostatku představivosti. „Omlouvám se, že jsme nepochopili, co se stane, jakmile režim odstraníme,“ prohlásil Blair.

V rozhovoru padla ještě klíčová otázka, zda bývalý premiér vidí příčinnou souvislost mezi vlastním iráckým tažením a pozdějším nástupem Islámského státu. „Myslím, že na tom je něco pravdy,“ odpověděl Tony Blair. „Samozřejmě že není možné tvrdit, že ti z nás, kdo v roce 2003 odstranili Saddáma, nenesou žádnou odpovědnost za situaci v roce 2015.“

Pudlík“ vyklouzl

Přehodnotil tedy Blair útok na Irák a…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte