Asi před rokem se médii rozeběhla zpráva, že američtí psychologové klasifikovali novou mentální poruchu, kterou nazvali „selfitis“. údajně spočívá v nezřízeném fotografování sebe samého a rozesílání snímků všem znamým. dokonce byly rozeznány tři stupně choroby. při tom nejhorším máte puzení fotit se nejméně třikrát denně a fotky okamžitě dávat na sociální sítě. zpráva působila důvěryhodně a odpovídala obecné zkušenosti, že lidé, kteří se příliš starají o sebe, se nestarají o společnost, což doopravdy ukazuje na nějaký typ nemoci. Jenže to celé byl „hoax“; byl však z rodu těch vtipů, jež upozorňují na něco velice vážného, totiž na závislost na vnějším mediálním prostředí, které dokáže ohrozit vnitřní rovnováhu člověka.

Výzkum – tentokrát skutečně vědecký – provedený agenturou proveřejné zdraví v kanadské ottawě a řádně publikovaný v časopise zabývajicim se kyberpsychologií (cyberpsychology, Behavior, and social networking) varuje, že víc než dvě hodiny denně strávené na sociálních médiích mohou významně ohrozit duševní pohodu, zvýšit psychologický stres a častěji vedou k sebevražedným myšlenkám. Bylo zkoumáno 750 studentů, z nichž přibližně čtvrtina uvedla, že jsou na sociální sítě napojeni téměř nepřetržitě. závislost zřejmě nefunguje tak, že by sociální média ohrožovala své fanoušky; spíše právě ti mladí lidé, kteří mají problémy s běžným mezilidským kontaktem „tváří v tvář“, vyhledávají elektronickou komunikaci. ta však slouží jen jako laciná náhražka a…

I_obal_R44_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R44_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte