Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus O kom se mluví

Klaus chystá návrat. Pomůže mu Babiš?

Václav Klaus zkouší návrat do české politiky

43-profil-klaus
Václav Klaus • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer, Respekt

Zdroje z okolí Andreje Babiše popisují, že mu nedávno zavolal exprezident Václav Klaus a sondoval u něj, co by řekl na jeho možnou kandidaturu na Hrad. Babiš byl prý natolik překvapený, že to vyprávěl dalším lidem. Oba muži telefonát popírají, faktem ale je, že bývalý prezident si oproti dřívějšku už dává pozor, aby jeho slova na adresu šéfa ANO nezněla kriticky.

Něco se musí stát

Když v březnu 2013 opouštěl Václav Klaus po deseti letech úřad prezidenta, v novinových rozhovorech nastínil poměrně jasnou představu o tom, co bude dál dělat. Rentu rozhodně nechtěl trávit se svými vnoučaty a stejně tak neplánoval věnovat víc času manželce Livii. Podobně jako jeho předchůdce Václav Havel hodlal zůstat aktivní, což mu umožnilo založení institutu nesoucího jeho jméno.

Peníze věnoval miliardář z finanční skupiny PPF Petr Kellner, s nímž měl Klaus z minulosti dobré vztahy, a když to šlo, pomáhal jeho zájmům v Číně. Dobové komentáře se hemžily obavami, že Institut VK bude jen další prodlouženou Kellnerovou rukou do politiky, exprezident ho však pojal vcelku rozkročeně. Co do formy se vlastně příliš nelišil od „konkurenční“ exprezidentské kanceláře Václava Havla.

Klaus se začal sbližovat s Babišem. Kvůli Hradu?

Tweetni to

Obě instituce začaly svými aktivitami připomínat americké prezidentské knihovny, kterých je celkem jedenáct a slouží k šíření odkazu bývalých hlav státu. V jednom se však Klaus od Havla začal postupem času lišit: zatímco…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte