Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Lék proti zmatku

Potřebujeme posílit výuku společenských věd

43-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer, Respekt

Neuplyne měsíc, aby se nějaký český průmyslník, politik anebo rovnou prezident neopřel do humanitních věd. Prý jsou – na rozdíl od technických oborů – vcelku zbytečné. Ve skutečnosti je to přesně naopak, i na školách s technickým zaměřením by se měly společenské vědy učit.

Důvod k tomuto zdánlivě radikálnímu tvrzení je přitom lehce pochopitelný: žijeme ve značně se měnících časech, v nichž se musíme dobře orientovat, a v tom nám technické vědy nepomůžou. Výuka matematiky nám nedá odpověď na otázku, proč se najednou stěhují celé národy, jak cizince nejlépe integrovat, jak se vyznat v informačním zmatku, jak rozeznat pravdu od lži, jíž je zahlcen internet a kterou tak chytře šíří ruská propaganda, jak funguje Evropská unie a proč ji stíhá krize za krizí.

Už dávno neplatí, že tyto globální jevy se nás netýkají a že uchráníme uprostřed Evropy svůj český klid – stačí jen připomenout, jak silně zmítá českou společností zdánlivě vzdálená válka v Sýrii, která vstoupila až k nám domů v podobě uprchlíků. Vývoj ve světě má zkrátka sílící vliv na náš život, a proto je třeba mu rozumět a umět o něm mluvit.

Chybí kompas

Zatím to neumíme. Ať už jsme zastánci nebo odpůrci evropských kvót pro uprchlíky, ať už prosazujeme liberálnější či přísnější imigrační politiku – shodnout bychom se mohli na tom, že ve společenské debatě na to téma chybí základní znalost faktů. Důsledkem je zmatení, jež projevují i absolventi středních škol a univerzit.

Na vině jsou školy i média:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1206
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte