Být disidentem v Bělorusku nebo uvězněným novinářem v Turecku je těžký úděl, snáší se však lépe s vědomím, že světu kolem, především v blízké Evropské unii, není lhostejný. Minulý týden byl proto pro lidi pronásledované režimy v obou zemích zklamáním: EU zrušila sankce vůči Bělorusku a začala si předcházet Turecko. Prezidenti obou států Alexandr Lukašenko i Recep Tayyip Erdoğan se přitom nijak nezměnili, nestali se ze dne na den demokraty, jak to od nich EU žádá. Změnila se však situace na kontinentu. Unie se už dva roky potýká s Ruskem, z něhož se vyklubal nelítostný a mocný soupeř. A už několik měsíců zápasí s uprchlickou krizí, která ji štěpí a radikalizuje evropské voliče. Unie se ocitla pod takovým tlakem, že se v touze po spojencích rozhodla slevit ze svých zásad.

Lukašenkova hra

Lukašenko se před týdnem nechal opět zvolit prezidentem ve volbách, jež podle mezinárodních pozorovatelů neměly demokratický charakter, ale podle EU se odehrály v „přijatelné atmosféře“. Lukašenko totiž propustil politické vězně a jeho policie nezmlátila hrstku demonstrantů, kteří se odvážili do ulic.

Skutečným důvodem pro zrušení sankcí (byť dočasné) je však něco jiného. Lukašenko pomohl Unii vyjednat v Minsku provizorní mír na východní Ukrajině, neuznal ruskou anexi Krymu a zatím se srdnatě brání nabídce Moskvy postavit v Bělorusku leteckou základnu, čímž by se ruské stíhačky i jaderné rakety objevily u hranic EU. Lukašenko je diktátor, který hraje na obě strany, ale je to…

I_obal_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte