Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Zlobíme se na Norsko

City a nacionální vášně nejsou jedno a to samé

Znalci mezinárodní politiky rádi říkají, že i bezproblémové vztahy mezi dvěma státy se mohou snadno obrátit v katastrofu. Ta ještě není na obzoru, náznaky jednoho obratu se ale před námi začínají zjevovat.

Spor o výchovu dvou malých bratrů Michalákových mezi Českem a Norskem se totiž na české straně opět o něco víc vyhrotil. Najednou padají výrazy jako „nepřátelský akt“ a prezident podniká kroky, které experti na diplomacii považují za krajně nevhodné. Na oslavu státního svátku tak koncem října dorazí na Pražský hrad velvyslanci všemožných despotických států, nebude tam ale smět reprezentantka Norska, které jen tak darem nabízí Česku ze svých fondů víc než půl miliardy korun ročně. Pokud by se mezi norskými politiky našel někdo, kdo by měl podobný zájem jako prezident Zeman, tedy konflikt vyhrotit, řítili bychom se do problému. Takhle snad celou věc vyřídí úředníci a soudy.

Ztráta důvěry

Nové obrátky nabral známý případ minulý týden, kdy norská rezidentka českého původu Eva Michaláková dostala od tamních úřadů drtivou zprávu. Mladší syn má být dán k adopci jeho nynějším pěstounům a vůči staršímu synovi má být zbavena rodičovských práv. Tím by přišla o možnost své syny, které jí kvůli podezření ze špatné péče norský úřad loni odebral, vídat.

Tento plán avizovala norská sociálka Barnevernet už začátkem letošního roku. V březnu pak došlo k jednání se zástupci českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, od něhož se paní Michaláková dozvěděla, že nemůže…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 1999
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte