Znalci mezinárodní politiky rádi říkají, že i bezproblémové vztahy mezi dvěma státy se mohou snadno obrátit v katastrofu. Ta ještě není na obzoru, náznaky jednoho obratu se ale před námi začínají zjevovat.

Spor o výchovu dvou malých bratrů Michalákových mezi Českem a Norskem se totiž na české straně opět o něco víc vyhrotil. Najednou padají výrazy jako „nepřátelský akt“ a prezident podniká kroky, které experti na diplomacii považují za krajně nevhodné. Na oslavu státního svátku tak koncem října dorazí na Pražský hrad velvyslanci všemožných despotických států, nebude tam ale smět reprezentantka Norska, které jen tak darem nabízí Česku ze svých fondů víc než půl miliardy korun ročně. Pokud by se mezi norskými politiky našel někdo, kdo by měl podobný zájem jako prezident Zeman, tedy konflikt vyhrotit, řítili bychom se do problému. Takhle snad celou věc vyřídí úředníci a soudy.

Ztráta důvěry

Nové obrátky nabral známý případ minulý týden, kdy norská rezidentka českého původu Eva Michaláková dostala od tamních úřadů drtivou zprávu. Mladší syn má být dán k adopci jeho nynějším pěstounům a vůči staršímu synovi má být zbavena rodičovských práv. Tím by přišla o možnost své syny, které jí kvůli podezření ze špatné péče norský úřad loni odebral, vídat.

Tento plán avizovala norská sociálka Barnevernet už začátkem letošního roku. V březnu pak došlo k jednání se zástupci českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, od něhož se paní Michaláková dozvěděla, že nemůže…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte