„Jupí!“ Takhle zní twitterová reakce rakouského právníka Maxe Schremse na jedno z čerstvých rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten minulé úterý řekl, že způsob, jímž jsou ve Spojených státech chráněna osobní data občanů Unie, je nedostatečný a musí se změnit. Bezprostřední ohlasy v Googlu, Facebooku a dalších amerických technologických firmách neznáme, ale k nadšení měly nepochybně hodně daleko.

Max Schrems v únoru zažaloval Facebook u irského soudu – kvůli nízkým daním má společnost evropské sídlo v Dublinu. Šlo mu o podezření, že nejslavnější sociální síť vědomě porušuje patnáct let platná pravidla (přezdívaná Safe Harbor, „bezpečný přístav“) a nechrání údaje o svých evropských uživatelích, jak by měla – především že je dává k dispozici americké bezpečnostní agentuře NSA k masovému vyhodnocování. Verdikt evropských soudců mu dává za pravdu a potvrzuje slova bývalé evropské komisařky Viviane Redingové, že „bezpečný přístav není zdaleka tak bezpečný“.

Safe Harbor je mechanismus, který od roku 2000 překonává jeden ze zásadních transatlantických rozdílů: americké zákony na ochranu osobních údajů jsou alespoň papírově méně přísné než ty evropské. Unijní legislativa má širší definici toho, co je citlivý osobní údaj, mluví například o jakékoli informaci o „mentální, ekonomické či sociální identitě“ – americká se omezuje na tradiční záležitosti, jako jsou finanční data.

Aby mohly americké technologické firmy skladovat evropská data na území USA, musí to dělat podle…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte