Chernobyl turbine hall. Workers inside the turbine hall of the Chernobyl nuclear power station
Chernobyl turbine hall. Workers inside the turbine hall of the Chernobyl nuclear power station • Autor: Respekt

Takový závěr loňského roku šéf plzeňské společnosti Škoda JS Miroslav Fiala nečekal ani v tom nejhorším snu. Do kanceláří jeho firmy, která je výrobcem jaderných zařízení pro atomové elektrárny, napochodovala v prosinci policie a na základě žádosti svých švýcarských kolegů si odnesla dokumenty týkající se potenciálně třaskavé kauzy – vyšetřování údajné korupce poslance a vlivného člena ukrajinské vládní strany Lidová fronta Mykoly Martyněnka.

Jde o to, že na švýcarské účty jisté panamské firmy, v jejímž pozadí měl tento muž stát, v minulosti přišly podezřelé peníze, jejichž původ nyní švýcarská prokuratura prověřuje. Část z nich měla zřejmě pocházet i od plzeňské jaderné společnosti.

Zdaleka sice není jasné, jak vyšetřování švýcarských detektivů, v němž samotná Škodovka zatím figuruje jen jako svědek, může skončit. Korupce by ale pro podnik usilující o velké miliardové zakázky byla samozřejmě vážným problémem, ovšem i bez ní to firma asi nebude mít na Ukrajině úplně jednoduché. Kauza má totiž, jak se ukazuje, ještě další, politicko-obchodní pozadí.

Ukrajinská vládní strana vydala v reakci na zveřejnění zprávy o vyšetřování Martyněnka v minulých dnech prohlášení, že celá akce je diskreditační kampaní a provokací Ruské federace, která se snaží narušit snahu ukrajinské vlády diverzifikovat své energetické zdroje a snížit tak závislost na dodávkách z Ruska. Právě v této snaze o diverzifikaci se Škoda JS angažovala: na základě zakázek z roku…

19. - 25. leden, č. 4/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19. - 25. leden, č. 4/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte