Vůbec si nepředstavoval, že by to mohlo vydržet tak dlouho fungovat. Před sedmi lety postavil Epos 257 ještě jako student umělecké školy sádrokartonové Útočiště pro bezdomovce a nechal jim ho k užívání pod Barrandovským mostem. Vlastně to byla pro obě strany z nouze ctnost: Epos nevěděl, co dělat se zbytky panelů po svém předchozím projektu, a Majka s Janem nevěděli, kam složit hlavu.

Majka s Janem tu bydlí doteď. Zatímco on jezdí za prací, ona hlídá hranatý domek, aby jim ho nezabral někdo jiný. Nebo aby policejní hlídce vysvětlila, že to tam mají už pár let tak nějak domluvené a povolené. A když dojde k nějakému většímu problému, zavolají Eposovi a on už to za ně zkusí vyřešit. Jako když nedávno jednoho tradičního policajta na místě vystřídal jiný, který nebyl zpočátku k Janovi s Majkou tak vstřícný.

Tohle všechno ukazuje dokument Místa mezi místy, který s Eposem natočil student FAMU Marek Matvija. Minulý týden měl premiéru na Nákladovém nádraží Žižkov a všichni se shodli, že by klidně mohl a asi i měl trvat déle než těch dvacet minut. Kolik témat se s touhle věcí pojí, ukázala hned následující diskuse. Míst, kde žijí lidé na okraji, je v Praze nepřeberně. Zatímco my zajištění – a měl to tak nejspíš na začátku i Epos – je vnímáme v rozmezí pocitů mezi romantikou, bizarností a nechutností, spousta lidí v nich žije tak dlouho, že už je bere jako normu. A většinou na ní logicky nevidí ani zbla romantického. Historek, jak umí být život na ulici tvrdý, padlo po…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1686

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte