Mozek jedenáctileté dívky, velín NASA, nebo brainstorming v Pixaru? / Foto: Pixar
V hlavě - podle Pixaru

Každý rok jeden geniální nebo alespoň originální animovaný film pro celou rodinu, a nezlobili bychom se, kdyby technicky převratný. Asi tak znějí interní požadavky v animátorském studiu Pixar, které dalo světu hity jako Toy Story,Hledá se Nemo,Ratatouille či VALL-I. Každý z jeho filmů získává několik nominací na Oscara, stovky nadšených recenzí a vytvoří se okolo něj byznys, který přesáhne hranici jedné i dvou miliard dolarů. Tuto záruku dnes nemá ani Steven Spielberg, ani tradiční produkce studia Disney. Pixar se zkrátka vymyká všem kategoriím a ční kvalitou nad všemi konkurenty. Ti se stále soustředí spíš na písničková pásma s legračními zvířátky, groteskové skeče a přihodí pár parodických odkazů pro dospělé. Pixarům šlo vždy o humanistické příběhy odehrávající se v soběstačných, neodvozených a barvitých světech, které se snaží přes všechnu nadsázku působit věrohodně.

Tento obraz však začal mít nedávno trhliny. Auta 2,RebelkaUniverzita pro příšerky měly vysoké náklady, ale o něco menší tržby, než bývá u Pixaru obvyklé, reakce byly dosti smíšené. Studio poprvé poznalo, jaké to je nebýt premianty. Nový snímek V hlavě (Inside Out), který nyní brázdí kina, představuje z hlediska ohlasu i finančních výnosů návrat na piedestal. Opět se objevují formulace, že Pixar překonal sám sebe a přišel s něčím mnohem hlubším a dospělejším, než bývá u trojrozměrných animovaných filmů obvyklé.

Přijmout…

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte