Británie zažila krvavý protest, nikdo při něm ale nebyl zraněn. Poláci žijící ve Velké Británii se totiž rozhodli hromadně darovat krev. Chtěli tím ukázat, že polská pracovní síla je ve Spojeném království podstatnou složkou ekonomiky, a především zdůraznit fakt, že by si jí Britové měli více vážit.

Druhá největší menšina žijící ve Spojeném království se rozhodla vystoupit proti diskriminaci, které je v Británii vystavována. Britští nacionalisté obviňují přistěhovalce z toho, že parazitují na systému a zneužívají sociální dávky. Editor polských novin Polish Express Tomasz Kowalski tedy na čtvrtek 20. srpna svolal neoficiální stávku. Na její facebookové události bylo přihlášeno asi tisíc lidí. Pořadatelé chtěli dokázat majoritě, jak moc je na polských imigrantech závislá. „Ukažme Britům, jak se mýlí ve svých obviněních vůči přistěhovalcům a jak by si měli cenit našeho přínosu k rozvoji ekonomiky,“ prohlašovali na Facebooku. Stávku podpořil také polský prezident Andrzej Duda. Ten v rozhovoru pro list Politico řekl, že do Británie z Polska přicházejí vysoce kvalifikovaní lidé a přinášejí více zisků než nákladů.

Protože na britských ostrovech žije přes sedm set tisíc polských imigrantů, mohla stávka – byť jen teoreticky – vyvolat potíže v průmyslu či dopravě. To se příliš nezamlouvalo Georgeovi Byczynskému z Britsko-polské iniciativy. Místo vytváření chaosu, který by vztahy mezi Brity a Poláky pravděpodobně příliš neprohloubil, navrhl jiné řešení. „Každý Polák žijící na…

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte