0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Deset českých zpráv23. 8. 20153 minuty

Deset českých zpráv, které by vás neměly minout

Chovancův poštovní problém

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Minulý čtvrtek se sešla Bezpečnostní rada státu, aby projednala spekulace, že ministr vnitra Milan Chovanec figuruje v úplatkářské kauze v souvislosti s veřejnou zakázkou pro Českou poštu. Jednání bylo utajené. Zúčastnění se shodli, že ministr Chovanec – pod jehož rezort pošta spadá – nic neudělal a nemá se nechat zastrašit.

Pražská radnice se diví

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Svaz městských částí hlavního města poslal primátorce Adrianě Krnáčové dopis, ve kterém ji žádají o vysvětlení šachů kolem stavebních předpisů. Její postup – kdy na poslední chvíli zamítla návrh svého náměstka Matěje Stropnického a předložila návrh vlastní, o němž není jasné, jak vznikl – je podle starostů „v naprostém rozporu s proklamovanou snahou vést město transparentně a efektivně“. Přetahovaná o důležitou normu hrozí rozložit stávající pražskou koalici.

A znovu pandury

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Armáda plánuje koupit 20 nových obrněnců Pandur, za celkem jeden a čtvrt miliardy korun. Vojáci jich dnes řídí 107 a podle armády je to málo. Nákup stávajících vozidel provázelo silné podezření z korupce, ministr obrany Martin Stropnický dnes říká, že se oproti tehdejšímu nákupu podařilo vyjednat více než třísetmilionovou slevu

„My nabídneme jméno, kvalitu a úspěchy Pavla Nedvěda, od Číny bychom chtěli zapojení tamních firem do partnerství s českým fotbalem.“

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

300 mld.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Tolik za loňský rok činily celkové tuzemské výdaje na zdravotnictví. Číslo setrvale roste, v roce 2013 utratili Češi za zdraví o devět miliard korun méně.

418 700

Autor: Karel Cudlín
Autor: Karel Cudlín

Tolik žilo loni v Česku lidí starších 80 let. Číslo zveřejnil Český statistický úřad. Češi žijí čím dál déle: před 25 lety se tak vysokého věku dožilo jen čtvrt milionu lidí.

Za Veseckou před soud

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Policie obvinila šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou ze zneužití pravomocí: provinit se měla tím, že loni jmenovala jako svou místopředsedkyni bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, a to navzdory tomu, že Vesecká nesplňovala zákonná kritéria. Vesecká již od června místopředsedkyní úřadu není, Vitásková se brání ústavní stížností.

Vědci proti strachu

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Přes 2700 vědců a akademiků podepsalo veřejnou Výzvu proti strachu a lhostejnosti v reakci na to, co považují za vzestup xenofobie a nenávisti v českých zemích. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vědcům vytknul, že „prohlubují příkopy ve společnosti“, někteří signatáři vyjádřili obavu, že prezidentův mluvčí text výzvy nepochopil.

Minimální mzda o něco vyšší

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Vláda rozhodla, že od ledna zvýší zákonnou minimální mzdu na 9900 korun, tedy o 700 korun. Odbory žádaly tisícikorunu navíc, zaměstnavatelé jen pětistovku. S kompromisem nesouhlasí nikdo.

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Tým studentů a odborníků ze strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni sestavil motorku na plně elektrický pohon – její výkon i cena jsou zcela srovnatelné s běžnými modely. Práce jim trvala rok, teď chtějí prototyp nabídnout výrobcům. Stojí 160 tisíc korun, což je relativně vysoká, ale stále běžná cena. Sériová výroba by vyšla ještě levněji.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc