okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Respekt

V ekonomických kruzích se v poslední době debatuje o tom, proč v mnohých vyspělých ekonomikách významně zpomalil růst produktivity. Data v USA ukazují, že v letech 1950–1972 tam rostla produktivita ročně průměrně o dvě a půl procenta, pak tempo zpomalilo, aby v devadesátých letech díky novým technologiím na chvíli zrychlilo, ale v období 2004–2013 už se vrátilo na úroveň jednoho procenta. V jiných vyspělých ekonomikách je zpomalení ještě výraznější.

Takzvaní technopesimisté (v čele s Robertem Gordonem) tvrdí, že je to trvalý jev, protože dnešní inovace zdaleka nejsou tak revoluční jako ty z počátku 20. století (například elektrifikace). Efekt internetu a komunikačních technologií navíc postupně vyprchává a nemá už tak zásadní dopad na výrobu jako v devadesátých letech. Ekonomický růst (produktivita) bude tedy nadále zpomalovat také vinou dalších faktorů, jako je stárnutí populace, nerovnost, globalizace a další.

Na druhé straně názorové barikády stojí technooptimisté (například Brynjolfsson a McAfee), podle nichž bude revoluce informačních technologií i nadále hnacím motorem produktivity. Nedávná studie OECD dává za pravdu spíše technooptimistům. Firemní data ukazují, že v historickém kontextu inovace díky předním hráčům v oboru až tak nezpomalily. Došlo však k výraznému zpomalení v přebírání nových technologií firmami, které samy neinovují, ale aplikují technologické novinky s jistým odstupem (OECD, The Future of Productivity).

Jiní (například Buiter) vidí problém…

I_obal_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte