Přišlo to nečekaně. Cesta populárního kanadského stopaře, který během loňského a letošního léta procestoval kus Ameriky i Evropy, skončila náhle a tragicky. Začátkem srpna, během prázdninového putování Spojenými státy, byl kdesi uprostřed Pensylvánie přepaden a drasticky zlikvidován: našli ho bez hlavy a s rukama oddělenýma od těla. Pachatel dosud nebyl dopaden.

Tahle zpráva by ovšem nejspíš neobletěla svět, kdyby dotyčný stopař nebyl robot. Jmenoval se hitchBOT a byl to nejspíš první elektronický spolujezdec. Stvořili ho dva kanadští akademičtí výzkumníci – částečně jako umělecký projekt, částečně jako sociální experiment, který měl zkoumat interakce lidí a robotů. Byl schválně navržen tak, aby vypadal levně a legračně: tělo připomínající plastový kyblík s gumovými končetinami a úsměvem na elektronkové tváři. Uvnitř se ale skrývalo složité vybavení od fotoaparátu, jímž svou cestu dokumentoval, přes sledovací GPS zařízení po modul, díky kterému mohl během cesty konverzovat s řidiči o každodenních tématech.

HitchBOT se na svých cestách musel vždy spoléhat na vstřícnost a ochotu řidičů. Nedovedl chodit, a tak potřeboval vysazovat na viditelných místech; když zapadlo slunce a nestačila mu energie ze solárních článků, musel se dobít přes nízkonapěťovou zásuvku v autě. Jeho spolujezdci mu však nabídli víc než ukojení základních robotických potřeb. Během své loňské cesty Kanadou se podíval do tanečního klubu, seznámil se s Inuity, a dokonce se stal i svatebčanem. V Německu…

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte