8 kom trafiky
8 kom trafiky • Autor: Respekt

Státní zástupce Ivo Ištvan je šílenec, který chce zničit zdejší demokracii. Tak by se dal shrnout názor většiny komentátorů ze zdejších médií a lidí z ODS na rozhodnutí Ištvanova týmu obvinit Petra Nečase. Žalobci jsou přesvědčeni, že když tento muž před časem ve funkci premiéra nabídl ve známé kauze rebelujícím poslancům své strany dobře placená místa ve státních firmách výměnou za jejich odchod ze sněmovny – díky čemuž tenkrát jeho vláda získala důvěru a mohla vládnout dál –, dopustil se úplatkářství. Odpůrci Ištvanova kroku jsou naopak přesvědčeni, že obviněním expremiéra žalobci ohrožují politickou svobodu. Jestli ale nějaký případ nabádá k tomu počkat s kategorickými soudy, je to právě tento. Shrňme si, jaké jsou k tomu důvody.

Dvojí metr?

Nejčastější argument proti postupu státních zástupců je, že není možné trestat politické jednání. To je prý třeba nechat na voličích, kteří politikům buď dají, anebo nedají důvěru. Jenže neexistuje jednání, které by bylo trestné pro „obyčejné“ lidi, zatímco politici by se ho mohli dopouštět. Nepíše se to v zákonech, tím méně v ústavě. Když by existovala nahrávka dokazující, že nějaký policista vyšetřující závažnou kauzu dostal od vyšetřovaného nabídku, aby u něj pracoval, když případ nechá být, a vyhověl mu, považovali bychom to za korupci? Nepochybně bychom přinejmenším volali po tom, aby byl policistův postup prošetřen.

17. - 23. února, č. 8/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17. - 23. února, č. 8/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte