Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ne, pane premiére

Koaliční strany se hádají o křesla náměstků na klíčových ministerstvech

Když si minulé pondělí Andrej Babiš zaskočil do divadla na představení Jistě, pane premiére!, nedalo se čekat, že se šéf ANO něčemu zásadnímu přiučí. Britská satira, která jinak vcelku trefně poodkrývá podstatu moderní politiky, totiž míří na jednobarevné vlády, které neřeší nástrahy vládnutí v koalici.

A k těm patří především dělení moci. Sotva prezident jmenoval novou koalici ČSSD, ANO a lidovců, už se ocitla v  dalším kole personálního sporu. Po debatě o obsazení ministerských postů přišla řada na náměstky – podstata sporu leží právě na Babišově ministerstvu financí, kam odmítl vzít na místo náměstka pro daně kandidáta ČSSD. Problém je na obou stranách. ANO mění argumenty jako ponožky a ČSSD se odvolává na domnělou tradici, která tady ale nikdy pořádně nefungovala. Obě partaje společně jdou svou bitvou o vlivná místa na ministerstvech proti vlastnímu slibu odpolitizovat státní správu pomocí služebního zákona. Spor o náměstky zatím nemá rozuzlení, protože plánovanou páteční schůzku předsedové ANO a ČSSD přesunuli na tento týden.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

3. - 9. února, č. 6/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.