Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Kryptoválky 2.0

Zpravodajské služby a technologické firmy budou muset najít kompromis

„Pět očí“ nikdy nespí.
„Pět očí“ nikdy nespí. • Autor: Globe Media / Reuters

Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování, řekl jeden z klasiků. A zvláště to platí v digitálním světě. Před dvěma desetiletími americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) vyvinula speciální šifrovací čip pro mobilní telefony Clipper, který měl digitální zadní vrátka, aby ho agenti tajných služeb a policie mohli odposlouchávat. Původně to měl být kompromis, ale pak se od jeho používání ustoupilo, když NSA i FBI, minimálně navenek, prohrály kryptoválky proti mocné koalici internetových aktivistů a technologických firem.

Protože se však nepodařilo vyřešit zásadní rozpor mezi potřebou chránit soukromí na internetu silným šifrováním a potřebou úřadů čas od času někoho odposlouchávat, vracejí se teď tyto války s novou energií. Třetího listopadu obvinil nový ředitel britské tajné služby GCHQ Robert Hannigan sociální sítě a další on-line služby, že se stávají „preferovanými sítěmi pro organizaci a řízení teroristů a zločinců“. Stejný den nový ředitel NSA Michael Rogers tytéž otázky vznesl během přednášky v Silicon Valley, i když možná nebyl tak příkrý.

Tato prohlášení jsou reakcí na fakt, že technologické firmy své produkty a služby posílily silným šifrováním, aby si udržely nebo aby přilákaly zákazníky citlivé na ochranu soukromí. Nejvýrazněji se to projevilo u Applu. Data v iPhonech jsou teď zašifrovaná tak, že klíč…

10. - 16. listopad, č. 46/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10. - 16. listopad, č. 46/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte