Steve Reich
Steve Reich • Autor: Isifa

Steve je vynálezce a objevitel,“ prohlašuje na samém úvodu televizního dokumentu o Stevu Reichovi jeho kolega a obdivovatel Michael Nyman. Spíše než běžného skladatele v něm vidí vědce, který odhaluje netušené hudební světy. Nymanův pohled sdílí většina Reichových ctitelů, mezi něž se vedle příznivců klasiky počítají i fanoušci popu a elektronické hudby.

Žádný skladatel není tak pevně vrostlý do hudby posledních padesáti let jako Reich. Typickému městsky smýšlejícímu Newyorčanovi, který je dnes vnímán jako žijící klasik, se přitom stále daří navazovat dialog s populárními žánry i hudebníky, kteří jsou až o dvě generace mladší. Na jeho deskách hostují původně klasicky školení hráči, ale zároveň rockoví kytaristé z kapel The National a Radiohead. Ostatně jeho čerstvé album Radio Rewrite přináší kompozice, k nimž ho inspiroval právě poslech skladeb britské pětice Radiohead. Na chystaném pražském koncertě v úterý 14. října ve Foru Karlín zase Reicha doprovodí skupina špičkového perkusionisty Colina Currieho, třicátníka,jenž se skladatelem úzce spolupracuje posledních šest let.

„To, co zažíváme na hudební scéně, není revoluční. Vracíme se k normálnímu stavu, kdy klasickou hudbu živí populární prvky. Tak tomu po staletí bylo – bohužel kromě krátké etapy, kdy jsem já zrovna hudbu studoval,“ chrlí slova s vášnivým…

13. - 19. říjen, č. 42/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. říjen, č. 42/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1459

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte