Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Knihy

Steve Jobs – můj život, má láska, mé prokletí

Chrisann Brennanová: Steve Jobs – můj život, má láska, mé prokletí
Chrisann Brennanová: Steve Jobs – můj život, má láska, mé prokletí • Autor: BizBooks

Kniha Chrisann Brennanové je svérázným příspěvkem do výnosného oboru jobsologie. Středoškolská láska Steva Jobse – a posléze matka jeho prvního dítěte, které léta zapíral – v ní nekomplikovaně vypráví o pěti letech, jež strávila ve společnosti zakladatele Applu.

Reklama
Reklama

Jedna z amerických recenzí knihy začíná „matka prvního dítěte Steva Jobse, která tvrdí, že s ním na střední škole brala LSD, popisuje soulože se zakladatelem technologického gigantu“. Kniha sice k podobným úšklebkům svádí a najdeme zde to, co recenzent vypíchl. Stejně tak je vyprávění proloženo úvahami o „nalézání pravé podstaty člověka“ a o tom, jak jsou k tomu užitečná tantrická cvičení, neboť Chrisann Brennanová strávila hodně času studiem východních filozofií. Ale podstata je jinde. Při vnímavém čtení je to velmi osobní svědectví o proměně podivného, ale okouzlujícího chlapce v už jen podivného mladého muže. I tato kniha v sobě skrývá paradox příznačný pro pojednání o maniakálním géniovi technologií a marketingu. Zachycuje odpudivé věci, přesto Brennanová i po letech tyhle zážitky popisuje se zvláštním okouzlením. A to – jak se ukázalo později, když se bulvár jal její příhody pitvat – některé zvlášť bolestné vzpomínky vypustila nebo ubrala na temných tónech.

Pro koho to může být zajímavé? Pomineme-li ty, kdo si jen potvrdí, proč Jobse nemít rád, pak si zpověď užijí příznivci patologických love story. Šmírácký fakt, že jedním z protagonistů příběhu byla globální celebrita, jistě neuškodí. Nicméně kniha bude užitečná i pro ty, které Jobs naopak fascinuje, přičemž o Applu už přečetli, co mohli. V jedné kapitole Brennanová popisuje, jak ji Jobs naučil používat doma sestrojený přístroj, jenž dokázal ušetřit za meziměstské hovory – což byl federální zločin. Fascinující detaily o tom, jak přesně operátory převezl, se už bohužel nedozvíme, namísto toho si přečteme, jak dlouho hovor trval a jak dlouho se poté spolu mazlili a milovali. Ale třeba Jobsovy obdivovatele překvapí, že jejich guru nebyl nelida, který se s nikým nemazlil.

Chrisann Brennanová: Steve Jobs – můj život, má láska, mé prokletí
BizBooks, 314 stran

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1167
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte