Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Pavoučí relativita

Před pár dny se jeden vládní politik pokusil být moudrý a řekl, že je velmi relativní, kdo je na tom líp – jestli Ukrajina, či Rusko. A trochu se zamotal, že ta relativita se vlastně týká i nás, pokud jde o sankce, ale měl jsem pocit, že si nerozumí. Jak jsem mu tedy měl rozumět já? Ale i tak mi nasadil do hlavy relativního brouka. Jmenovitě pavouka.

Bydlí u mě jedna z mých vnuček. Odjížděl jsem z druhého domova na jih (ten český), kohosi jsem ještě vezl, ale musel jsem se stavit doma kvůli poště. Jen jsem vešel, slyším volání dvouhlasé (byla přítomna i dcera) a naléhavé: „Dědo, tati, potřebujeme nutně do kuchyně, ale je tam pavouk. Zbav nás ho!“ Jelikož jsem pavouka nenašel, snažil jsem se je přesvědčit, že pavouk z nich má určitě větší strach než ony z něho a že je někde schovaný. A že by měly pamatovat, že jeho rod možná i po staletí rozprostírá své sítě a své příbytky v příbytcích lidí. A zbavuje nás much i mušek bodalek. Že jsem kdysi trávil mnoho týdnů v malých celách, a tam, kde byl pavouk, bylo líp i mně. A že tedy – když mi dámy dovolí být drzý – by se měly zamyslet nad relativitou svých vztahů. Samozřejmě bez protipavoučích invektiv, že jsou hnusní a dotek jejich sítě ve vlasech odporný. Aby si položily otázku, kdo je na tom lépe – jestli ony, které mohou kdykoli…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

15. - 21. září, č. 38/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.